Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o dystrybucji artykułów spożywczych FEPŻ.
DYSTRYBUCJA
W jaki sposób należy prowadzić dystrybucję żywności do osób potrzebujących?
Dystrybucja żywności do osób potrzebujących zgodnie z Wytycznymi Instytucji Zarządzającej powinna odbywać się z zachowaniem dbałości o zapobieganie wszelkiej dyskryminacji w dostępie do pomocy żywnościowej, ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Wydawanie żywności powinno odbywać się wyłącznie w pomieszczeniach, którymi dysponuje organizacja prowadząca dystrybucję i/lub dostarczanie artykułów spożywczych przez organizację do miejsc zamieszkania osób najbardziej potrzebujących.
Informowanie o terminach wydawania żywności oraz organizowanie wydań powinno odbywać się w taki sposób, aby osoby najbardziej potrzebujące nie były narażone na stygmatyzację. W przypadku wydawania paczek żywnościowych, wydawanie to musi odbywać się w pomieszczeniach, a nie ze środków transportu.
Jakie nieprawidłowości mogą powstać podczas dystrybucji żywności do osób potrzebujących, które audytorzy lub osoby kontrolujące mogą wykazać w trakcie czynności kontrolnych?
Kontrole Instytucji Monitorujących w obszarze dystrybucji żywności do osób potrzebujących mogą dotyczyć w szczególności:
- sprawdzenia i weryfikacji czy artykuły spożywcze przekazane do OPO, a następnie do OPR/OPL zostały wydane nieuprawnionym osobom, bądź nieuprawnionym organizacjom;
- sprawdzenia i weryfikacji czy w trakcie dystrybucji artykuły spożywcze przekazane do OPO/OPR/OPL uległy zniszczeniu, przeterminowaniu lub zostały wydane odbiorcom końcowym po upływie terminu przydatności do spożycia;
- sprawdzeniu i weryfikacji czy artykuły żywnościowe zostały przez OPO/OPR/OPL wydane odbiorcom końcowym po upływie ostatecznego terminu zakończenia realizacji projektu (tj. upływie daty zakończenia dystrybucji żywności w ramach danego Podprogramu);
- sprawdzenia i weryfikacji czy OPO/OPR/OPL przestrzegała minimalnych standardów w obszarze transportu i magazynowania (zgodnie z Wytycznymi IZ);
- sprawdzenia i weryfikacji czy OPO/OPR/OPL wydające żywność pobierały od odbiorców końcowych jakiejkolwiek opłaty za wydawaną żywność bądź uzależniały wydanie żywności od jakichkolwiek świadczeń na rzecz OPO/OPR/OPL.
Stwierdzenie nieprawidłowości, w którymkolwiek z powyższych obszarów może stanowić podstawę do nałożenia kary finansowej przez uprawnione organy lub wykluczenia danej organizacji z Programu.
PLIKI DO POBRANIA
Pliki do pobrania
- Wzór upoważnienia dla Beneficjenta, który nie może samodzielnie zgłosić się po odbiór paczki – POBIERZ (.PDF, 87 KB)