POMOC ŻYWNOŚCIOWA

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pomocy żywnościowej.

Pomoc żywnościową można otrzymać w formie paczek lub posiłków.

Artykuły spożywcze przekazywane są w formie kilku paczek w okresie między kwietniem a październikiem 2024 r. Liczba paczek uzależniona jest od możliwości magazynowych organizacji przekazującej żywność. Paczka żywnościowa dla 1 osoby to minimum kilka (co najmniej trzy) artykułów spożywczych z różnych grup towarowych wydanych jednorazowo, przykładowo: jeżeli na skierowaniu widnieje 5 osób, to osoba odbierająca żywność powinna otrzymać 5 takich samych paczek żywnościowych.

Posiłek to śniadanie, II śniadanie, obiad – w szczególności gorący posiłek dwudaniowy lub jednodaniowy, podwieczorek, kolacja wydawany przez organizacje posiadające kuchnie. Zazwyczaj są to organizacje wspierające osoby w kryzysie bezdomności, domy samotnych matek, kuchnie charytatywne itp.

W ramach programu każda osoba skierowana do pomocy żywnościowej może otrzymać poniższy zestaw artykułów spożywczych:

ARTYKUŁ SPOŻYWCZY KG/ L LICZBA SZTUK
Groszek z marchewką 1,6 kg 4 szt.
Koncentrat pomidorowy 0,96 kg 6 szt.
Dżem truskawkowy 1,2 kg 4 szt.
Makaron jajeczny świderki 2,5 kg 5 szt.
Mąka pszenna 4 kg 4 szt.
Kasza jęczmienna 1,5 kg 3 szt.
Płatki owsiane 1 kg 2 szt.
Herbatniki maślane 0,6 kg 3 szt.
Kawa zbożowa rozpuszczalna 0,4 kg 2 szt.
Mleko UHT 6 l 6 szt.
Ser podpuszczkowy dojrzewający 1,2 kg 3 szt.
Szynka wieprzowa mielona 1,2 kg 4 szt.
Szynka drobiowa 1,2 kg 4 szt.
Pasztet wieprzowa 0,48 kg 3 szt.
Szprot w oleju 0,68 kg 4 szt.
Cukier biały 4 kg 4 szt.
Olej rzepakowy 4 l 4 szt.
Fasolka po bretońsku 1,5 kg 3 szt.
ŁĄCZNIE ok. 34 kg/osoba

TAK. W uzasadnionych sytuacjach (np. ze względu na stan zdrowia lub indywidualne potrzeby żywieniowe) dopuszcza się zamianę artykułu spożywczego na inny, wchodzący w skład zestawu, w odpowiedniej proporcji lub zwiększenie liczby opakowań określonych artykułów spożywczych, o ile organizacja posiada takie możliwości.

Paczki żywnościowe należy odbierać z organizacji, która została wpisana na skierowaniu i podpisała umowę z Bankiem Żywności.

TAK. Żywność dystrybuowana w ramach realizacji Programu jest wydawana nieodpłatnie. Organizacje wydające żywność nie mogą pobierać od beneficjentów jakichkolwiek opłat za wydawaną żywność ani uzależniać wydania żywności od jakichkolwiek świadczeń na rzecz tych organizacji.

Jeśli zdarzyła się taka sytuacja, należy o tym fakcie poinformować Bank Żywności.

TAK, przy każdy wydaniu paczki żywnościowej należy potwierdzić odbiór własnoręcznym podpisem. Dodatkowo rekomendujemy weryfikację ilości sztuk artykułów spożywczych zapisanych na dokumencie z ilością faktycznie wydaną /otrzymaną.

TAK. W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych odpowiednio do potrzeb rodzin i możliwości organizacji.

TAK. W ramach pomocy żywnościowej osoba potrzebująca może otrzymać żywność, która została uratowana przed zmarnowaniem. To żywność nadająca się do spożycia, w terminie przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości, taka jak mięso, nabiał, pieczywo, owoce, warzywa. Wyłączone z dystrybucji są napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, a także napoje energetyczne i napoje gazowane/niegazowane zawierające dodany cukier.